JAK NACHYSTAT PODKLADY PRO TISK


Okraj 2 mm1) Okraj 2 mm na ořez (spad nebo přesah)

Návrh vizitky je nutné udělat o 2 mm na každou stranu větší - klasická vizitka rozměru 9x5 cm bude mít tedy rozměr 9,4x5,4 cm - článek: rozměry vizitek. V tomto prostoru však nesmí být žádný text nebo informace, která má na vizitce zůstat. Je to prostor, který se po vytištění odřízne pryč, musí tedy obsahovat pouze zvětšené pozadí vizitky (barva, grafika, pruh, přechod, obrázek, atd). Vytvoření okraje pro ořez neznamená udělat kolem dokola bílý rámeček, musí tam být přetažené pozadí vizitky viz. náhled. Po ořezu bude mít vizitka rozměr 9x5 cm.

Důvod: Když se vizitka řeže na požadovaný rozměr, může nůž řezacího stroje o kousek uhnout. Povolená tolerance je sice v desetinách milimetrů, ale v případě má vizitka tmavé pozadí, bylo by toto uhnutí vidět i kdyby se jednalo např. o 0,1 mm.

 
Jak by měly podklady pro tisk vypadat:


2) Barevnost CMYK

Všechny obrázky, grafiku i texty je nutné převést do barevnosti CMYK a v této i vizitku uložit. Pokud bude vizitka v barevnosti RGB, která je určená pouze pro zobrazení na monitorech, může mít vizitka po vytištění jinou barvu, než se zdá na obrazovce počítače.

Důvod: Všechny tiskárny tisknou v barvách CMYK, všechny monitory a obrazovky v RGB. Je to z toho důvodu, že každé z těchto dvou zařízení funguje na jiném principu. Barvy uložené v RGB si tedy tiskárna sama přepočítá a nemusí výsledek úplně přesně sedět.


3) Písma uložit jako objekty (vektory, křivky)

Při tvorbě vizitky převedeme všechny texty na objekty (nebo-li křivky či vektory). Vyhnete se tak zbytečným problémům při tisku, kdy se nějaký speciální typ písma může vytisknout jinak, případně mohou v extrémním případě vypadnout i české znaky. Ve většině případů se nic nestane, ale je lepší případnému problému předejít.

Důvod: Ani ripovací nástroj tiskárny ani my nemáme všechny existující písma. Pokud je potřeba načíst požadovaný font, který není k dispozici může vzniknout problém.


4) Příliš malé rozlišení vizitky

Podklady pro tisk musí mít rozlišení 300dpi. Pokud vezmeme rozměr 9x5 cm pro vytištění a převede jej na obrazové body (pixely), tak by při zachování rozlišení 300dpi měla mít vizitka cca 1060x590 bodů (pixelů). Přečtěte si článek: rozměry vizitek.

Důvod: Pokud nebude mít návrh dostatečné rozlišení, tisk bude rozmazaný nebo kostrbatý. Vizitka tím pádem bude škaredá a nepoužitelná.


5) Černý text musí být jen z černé

Jedná se o jeden z častých problémů, který na monitoru hned na první pohled nepoznáme, ale v tisku to může být poměrně hodně vidět. Text tištěný černou barvou musí být vytvořen pouze z černé a nikoliv z dalších barev. Barevnost vizitky musí být vždy CMYK a černý text musí obsahovat pouze 100% černé barvy K a 0% všech ostatních barev.

Důvod: Při tisku černé se tiskne jen černá, která je pěkná a ostrá. Když však budeme mít text ze všech barev, budou se přes sebe překrývat všechny tyto barvy a text se tam může na první pohled jevit jako rozmazaný nebo nepěkně stínovaný.


6) Obrovská velikost souboru s daty pro tisk

Velikost tiskových dat jedné vizitky by většinou neměla být větší než 2 MB. Pokud je váš soubor výrazně větší, dokážeme si s tím poradit, ale tiskové PDF je zřejmě špatně vyexportováno. Ukládejte tiskové PDF exportem přes PostScript a následně převedení přes Acrobat Distiller a nebo přes originální Acrobat Distiller PDF tiskárnu, s nastavením maximální kvality tisku.

Důvod: Pokud je tiskový soubor PDF špatně vyexportován, mohou v tisku nastat problémy buď s jeho načtením tiskárnou a nebo s tiskem. Vizitka se pak nemusí vytisknout vůbec a nebo se vytiskne špatně.


Nevíte si rady?

V případě, že si nebudete vědět rady s přípravou vizitek do tisku rádi Vám poradíme a pomůžeme, aby Vaše "dílo" dosáhlo co nejvyšší kvality. Raději se nás zeptejte jak na to, protože i spousta profesionálních grafických studií mají vizitky špatně připravené.

Je to moc složité? Vyberte si ze stovek hotových šablon zdarma.

Potřebujete poradit nebo se zeptat? Kontaktujte nás a určitě Vám poradíme.


DALŠÍ INFORMACE

Máte dotaz? Potřebujete poradit?

telefonvolejte na 606 101 773 emailpište na info@tisk-vizitek.cz